Rodzaje obuwia

Sandały robocze – które wybrać?

Sandały robocze noszone są przede wszystkim w lecie. Dzięki znacznie większym wycięciem dają letnią porą możliwość lepszej wentylacji, a dzięki temu także i większy komfort podczas noszenia, chroniąc przy tym stopę przed ostrymi przedmiotami albo spadającymi przedmiotami, które mogłyby wbijać się w podeszwę. 

Stalowe czy może kompozytowe części chroniące?

Elementy ochraniające (wkładka antyprzebiciowa i podnosek) w butach roboczych wykonywane są z polimeru albo ze stali (zaś wkładka z kompozytu). Warto podkreślić, iż te elementy odznaczają się takimi samymi wytrzymałościowymi parametrami, które są wymogiem Unii europejskiej w zakresie norm dla bezpiecznego obuwie, a tym co je odróżnia, jest przede wszystkim komfort używania. Jakie będą zatem plusy i minusy? 

Elementy ze stali 

sandały robocze

Elementy wykonane ze stali są znacznie tańsze, ale równocześnie też cięższe od części kompozytowych i polimerowych. W momencie, kiedy staniemy na gwóźdź, wkładka metalowa sandałów roboczych ochroni skutecznie stopę, ale niestety ulegnie trwałemu odkształceniu, co spowoduje konieczność zakupu nowego obuwia. 

Elementy kompozytowe 

Wkładki kompozytowe antyprzebiciowe, są po pierwsze dużo szersze, dzięki czemu mogą chronić stopę także przed uszkodzeniami w wyniku wbijania się gwoździa pod kątem, z boku (nie zaś centralnie od spodu). Poza tym wkładki kompozytowe są o wiele bardziej elastyczne. Jeśli staniemy na gwóźdź, wkładka ta nie odkształci się, dzięki temu będziemy mogli dalej wygodnie i bezpiecznie używać obuwia.